Detaylı Bir Netflix İncelemesi Analiz
Ümit SANLAV SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMACISI

Sosyal Medya Uzmanı Ümit Sanlav’dan

Detaylı Bir Netflix İncelemesi

PEDOFİLİ, ÇOCUK İSTİSMARI, İSLAM KARŞITI, SABIKALI… DAHA NE OLSUN?

9 Eylül’de yayına girecek bir dizi. Cuties… Dizi pedofiliyi özendiriyor, dizide açıkça çocuk istismarı yapılıyor, dizi İslami emirlere uymamayı erdem olarak gösteriyor, dizinin yayınlanmasına gerekçe olarak gösterilen festivalin kurucusu çocuk istismarından hapis yatmış.

Fransız yapımı Cuties (Minnoşlar) adlı filmin skandalları bitmek bilmiyor. Dizinin ilk fragman metni “11 yaşında bir çocuğun, dişiliğini keşfetmesi”. Bu tanıtıma, sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine metin değiştirilip, “11 yaşında bir çocuğun cinselliğini keşfetmesi” olarak sözde revize ediliyor. Sosyal medya kullanıcıları bu değişiklikten de tatmin olmayınca “11 yaşında bir çocuğun kendini keşfetmesi olarak” yeniden düzenleniyor.

Filmin afişi ve fragmanındaki cinsel içerikli subliminal çalışma var. Gelen tepkiler üzerine bu da değişiyor. Ama Netflix sadece filmin afişini değiştirmekle yetiniyor.

Filmin seyirci kitlesi 18 + olarak deklare ediliyor, oynayan çocuklar ise 11-14 yaş aralığında.

Fransız yapımı filmde, ailesi Müslüman olan 11 yaşındaki Amy, okul arkadaşlarıyla birlikte dans grubuna katılmak için ailesini karşısına alıyor. Tesettürden sıyrılıp yaşına uygun olmayan ve pedofiliye çanak tutan kıyafetlerle figürler sergileyen Amy’nin bu çabası destansı bir erdem gibi anlatılıyor.

Netflix tüm tepkilere rağmen, Sundance film festivalinde ödül aldığı gerekçesiyle filmi yayınlamakta ısrar ediyor. Festivalin kurucu ortağı Sterling Van Wagenen. Wagenen çocuk istismarından yargılanarak, 2019 yılında 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Netflix, hem 6112 sayılı Radyo Televizyon olarak bilinen kanunla RTÜK tarafından denetleniyor, hem de 5651 sayılı internet kanunu ile BTK tarafından.

Kuvvetle muhtemel ki pedofili hastaları ile sınır tanımaz işler yapınca kendisini entellektüel gören, çağdaşlığı ve bilgeliği irfan ve farkındalıkta değil de ahlaksızlık ve dejenerasyonda arayan tayfanın hevesle beklediği bu dizi, toplumsal sağduyunun gösterdiği bu tepkilerin ardından yayınlanmayacak. Peki bu konudaki sıkıntılar bitecek mi? Mesele Netflix’deki bu diziyi durdurmak mı? Minnoşlar bitecek, cicişler başlayacak, cicişler bitecek ponçikler başlayacak..

Her zaman ifade ettiğimiz gibi, teknolojide, sosyal medya ağlarında, yeni medya alanlarında teknolojiyi üretmek yerine tüketmeye devam ettiğimiz sürece, bu gibi arızi durumların biri bitecek, yenisi başlayacak.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler