Demokratların Adayı Belli Mi? Analiz
Helen Czerski LONDON’S GLOBAL UNIVERSTY

ABD Seçimleri Yaklaşıyor

Demokratların Adayı Belli Mi?

ABD seçimlerine yaklaşık 8 aylık bir süre kalmasına karşın, dünyayı saran koronavirüs salgınından dolayı normalde gündemin en önemli maddelerinden biri olması beklenen kampanya süreci oldukça sessiz ve hatta son günlerde tamamıyla durgun bir görünüm arz ediyor.

ABD halkı da ülkede geniş çaplı ölümlere yol açmaya başlayan ve Başkan Donald Trump’ın yönetim tarzı nedeniyle endişeyle yaklaştıkları salgın dolayısıyla iç siyaseti ikinci plana itmiş durumda.

Ülkede üzerinde en fazla durulan husus, koronavirüsle mücadele kapsamında geçtiğimiz günlerde ilan edilen Ulusal Acil Durum kararının oldukça geç alındığı ve Trump’ın ekibinin bu süreci sağlıklı şekilde yönetemediği tartışmaları.

Sağlık sisteminin paralı ve bireysel bir işleyişi haiz olduğu ABD’de, Trump’ın ileri düzey piyasacı yaklaşımının toplum sağlığına ciddi bir ağırlık verilmesi gereken bu dönemde yeterli olmayacağı, hatta bu çerçevede yanlış kararlar alınabileceğine ilişkin bir korku da özellikle Demokrat Parti seçmenini ve halkın önemli bir bölümünü etkilemiş görünüyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin seçim kampanyası son derece renksiz bir şekilde sürüyor. Başkan Trump’ın kişiliğinde bütünleşen parti seçmeni, ciddi bir desteğe sahip olmayan birkaç adayın da süreçten elenmesiyle birlikte Kasım ayı öncesi gerekli konsolidasyona ulaşmış gibi görünüyor.

Başkan Trump’ın söylemleri ve özellikle de sık sık değiştirmek zorunda kaldığı Beyaz Saray ekibine ilişkin itirazlar ve yadırgama açıklamaları geliyor olsa da “geleneksel” olarak tabir edilen Cumhuriyetçi seçmen özelinde Trump’ın yerli üretime ve belli oranda da muhafazakâr değerlere vurgu yapan ve merkantilizme de yaslanan politikalarının ya da söylemlerinin ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

Küreselci bir bakış açısına sahip ve ABD’nin “dünya jandarması” olarak işlev görmesi gerektiğini ifade eden sermaye grupları ise Trump ile uyumlu olmamalarına karşın, son dönemde fazlaca itiraz getirmemekte ve özellikle koronavirüsle mücadele sürecinin Trump’ı ve ekibini yıpratmasını bekliyor.

Kasım 2020’deki seçimler Donald Trump ile Joe Biden arasında geçeceğe benziyor. Esasen bu durum, Demokrat Parti’deki ön seçimlerden önce de tahmin edilen bir gerçeklikti. Fakat Bernie Sanders’ın pozisyonu ve koronavirüs salgını özelinde yürütülen mücadele, ABD seçimlerinin sonucunu etkileyebileceği gibi seçim öncesinde özellikle Demokrat Parti’de görülen ayrışmanın ülke siyasetinin geleceğine de etki edebilecek bir tartışma olduğu da ortada.

Demokrat Parti’deki müesses nizam şimdilik kaydıyla istediğini elde edecek gibi görünse de bu durumun bir Pirus Zaferine dönüşmesi ihtimali de bulunuyor. ABD zorlu bir virajda.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler