Darbe Söylentileri Ve Biz Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal:

Darbe Söylentileri Ve Biz

Bir darbe girişimi söylentisi dolanıyor gidiyor gündemde. Aslı astarı var mı, somut veri var mı bunu bilmiyoruz. Hiç şüphesiz devlet yetkilileri gerekli önlemleri alıyorlardır. Ancak ülkede sürekli bu tarz girişimlerin var olduğunu ima etmek hatta iddia etmek bizim gibi gelişmekte olan ülkelere büyük zararlar verir.

Asya, Avrupa, Afrika hatta tüm Avrasya coğrafyasında yeniden varolmaya çalışan Türkiye’nin bu tarz iç sorunlarla uğraşacak ne enerjisi, ne de vakti var. O yüzden tüm halkımızın demokrasi için omuz omuza olması gerekir.

Türkiye’de seçilmiş bir Cumhurbaşkanı, seçilmiş bir Meclis var. Partisi ne olursa olsun her Türk vatandaşı demokrasisine sahip çıkmalıdır.

Darbe, iç savaş, zindan yazıldığı kadar kolay şeyler değildir. Etrafı istikrarsızlıklar denizi olan Türkiye, istikrarının ve güvenliğinin kıymetini bilmelidir.

Huzur, barış, özgürlük kaybedildiğinde kolayca tesis edilebilecek kavramlar değildir. Türkiye Cumhuriyeti elde ettiği demokrasi tecrübesini sürdürmek ve gelecek nesillere taşımakla yükümlüdür. Askeriyle, polisiyle, istihbarat servisiyle kurumsal bir devlet olan Türkiye bu tarz basit söylentilere pabuç bırakmamalıdır.

Bize deli saçması gelen bu darbe söylentilerinin, Avrupa ve dünyada nasıl yankılandığını düşünsenize. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen bir sermaye grubu, bu söylentiler üzerine nasıl davranır?

Türkiye 83 milyon vatandaşıyla Türkiye’dir. Demokrasiye sahip çıkmak ve daha da yükselmeyi hayal etmek, her vatandaşımızın ödevidir.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler