ÇOCUKLARDA GİZLİ DEPRESYON Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

ÇOCUKLARDA GİZLİ DEPRESYON

Uzmanlar mutlu görünen, gülümseyen fakat içten içe acı çeken kişiler için kullanılan ‘maskeli depresyon’u anlamanın zor olduğunu söyleyerek, “Gençler eğleniyor görünürler ve genelde yüzlerinde gülümseme ile dolaşırlar. Bu nedenle aileler çocuklarındaki ‘maskeli depresyonu’ fark edemez” diyor.

Maskeli depresyona, gülümsemeli depresyon veya gizli depresyon da denildiğini belirten Uzmanlar, gençler arasında maskeli depresyonun yaygın olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar “Tipik mutsuz, çökkün, isteksiz ve keyifsiz depresyonu herkes tanır. Ancak maskeli depresyonu anlamak kolay değildir. Maskeli depresyonu olanlar ‘Dışım seni, içim beni yakar’ der. Ders başarısında düşme, nedensiz çeşitli ağrılar, mide-bağırsak sorunları, cilt problemleri, kronik yorgunluk, uyku sorunları, sigara-alkol kullanma gibi durumlar aslında altta yatan depresyonun maskeleridir” ifadelerini kullanıyor.

Maskeli depresyonda olan gençlerin eğleniyor göründüğünü ve yüzlerinde gülümseme ile dolaştığını açıklayan Uzmanlar, “Bu nedenle aileler çocuklarındaki depresyonu fark edemezler. Gençler, depresyonda olsa bile “inkar” ve “ somatizasyon (bedensel belirtilere çevirme)” en sık görülen savunma mekanizmalarıdır.

Ergenlerde ders başarısında düşme, okul reddi, evden kaçma, yeme bozuklukları veya alkol-sigaraya başlama, sürekli sinirlilik hali birer depresyon belirtisi olabilir” diyor.

Ailelerin çocuklarını ‘şımarıklık- ergenlik krizi- zayıflık’ ile suçlayabildiğine vurgu yapan genelde mükemmeliyetçi ve narsistik özellikleri olan ebeveynlerin çocuklarında sık görülüyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler