Çoçuğunuzu Okul Kaygısıyla Kaybetmeyin Analiz
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

Anne-Babalar Dikkat!

Çoçuğunuzu Okul Kaygısıyla Kaybetmeyin

Okul hayatına ilk adımı atan minikleri de, eğitimine devam eden öğrencileri de kaygı sardı. Ailelerin bu kaygıdaki payı maalesef büyük.

 Uzmanlar “Çocuklarınıza baskı yapmayın. Bilgisayara, oyuna yasak koyup bunu okula bağlamanız onlara fayda değil zarar verir” diyor.

UYKU SAATİNİ SAKİNCE AYARLAYIN
Uzmanlara göre yaz mevsimi boyunca istediği saatte yatmaya alışmış çocukların, okul için erken yatmaya alışması kolay bir iş değil:

“Çocuklarımızın öncelikle yaz aylarında gevşeyen teknolojik alet kullanımının okullar açılmadan önce sınırlanmaya başlaması, bu sınırların makul sebeplerinin açıklanması ve okulun başlamasından ziyade genel bir kural olduğunun belirtilmesi önemlidir. Aksi takdirde çocuk okulu kendisini eğlenceli oyuncaklarından ayırdığı için sevmeyebilir.

         Okul alışverişi eksiklerin giderilmesi bir yana çocuğun okula alışması için de kaçırılmaz bir fırsattır. Çocuk hem okul zamanın yaklaştığı gerçeğini benimser hem de okula gitmeye heveslenmiş olur. Çocuğun uyku düzeninin yerleşmesi açısından okullar açılmadan en az iki hafta önce okul saatine uygun şekilde yatıp kalkmaya başlaması, aynı şekilde öğün saatlerinin ayarlanması okul açıldığında uyumunu arttıracaktır.”

 

OYUN OYNAMAK ENGEL DEĞİL!
Uzmanlara göre oyun gibi çocuğun çok sevdiği faaliyetler, okula endekslenmemeli:
“Özellikle okula yeni başlayacak çocuklara okulun önceden gösterilmesi, gezdirilmesi ona gerçekçi bir okul yaşamı beklentisi oluşturması açısından faydalı olur. Okul başladığında oyuncakları kaldırmak, oyunları yasaklamak yapılan en sık hatalardan biridir. Oysaki çocuk oyunla öğrenmeye devam etmektedir ve okula gitmesi demek artık hayatında eğlence olmayacağı anlamına gelmez.

         İlkokul döneminde ödev verilmesi konusunda eğitimcilerin yaklaşımları farklılık göstermektedir. Ödev çocuğun bilgiyi öğrenmesi için değil, sorumluluk duygusu kazanması için verilmeli. Bir çocuğa yapabildiğinin üzerinde ödev vermek fayda değil zarar getirir. Hedefi çocuğa ‘başarmış olma’ hissi kazandırmak olan, eğlenceli ve az miktarda ödev verilmesi daha uygundur.”

        ÖĞRETMENLERİNİZDEN TAVSİYELER ALIN

Uzmanlara göre aile-öğretmen işbirliği çok önemli. Çocuğun hayatı programlanırken Öğretmenlerinizden muhakkak tavsiyeler alın:
“Okul akademik bilgiler kadar toplumsal ilişkiler ve kuralların da öğrenildiği ortamdır, ailelerin çocuğun ders başarısı kadar bu konulardaki beceri ve gayretini de önemsemesini isteriz. Anne babalar çocuğun eğitimiyle yakından ilgili olmalı, bunun için de okul ve öğretmen ile işbirliği içerisinde olmalılar.

Unutmayın ailenin eksiklerini okul, okulun eksiklerini aile tamamlar. Çocuğun mutlu ve üretici bir bireye dönüşmesinin desteklenmesi için aile ve okulun işbirliği gereklidir. Okul dönemi ile birlikte bazı güçlükler ortaya çıkabilir. Çocuğun okula uyum sağlamasını engelleyen duygusal ve davranışsal sorunlar gözlendiğinde bir uzmana başvurmak gerekir; çünkü bu sorunların gecikmeden tanınması ve çözüme ulaştırılması açısından erken müdahale çok önemlidir.”

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler