“Bu Bir Şov, Kanmayalım” Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

ABD-İRAN Savaşı Çıkar Mı?

“Bu Bir Şov, Kanmayalım”

Son günlerde herkesin cevabını en çok merak ettiği soru: ABD ile İran arasında bir savaş çıkar mı? Ben bu soruya cevabını günler öncesinden bir cevap verdim, hatta sosyal medya hesaplarımda  paylaştım.

Amerika’nın İran’ı vurmasının mümkün olmadığını, Başkan Trump’ın ‘‘korkutma, sindirme ve koparma’’ politikasının bir tezahürü olduğunu, dolayısıyla da bir savaşın da söz konusu olmadığını ifade ettim.

Ben bu satırları yazarken, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ülkesinin İran’ın Ortadoğu’daki ABD güçlerine yönelik saldırılarını durdurmayı başardığını açıklıyordu.

İran’ın Ortadoğu’ya yönelik bazı tehditlerinin çok tehlikeli olduğunu ve kulak ardı edilemeyeceğini ifade eden Shanahan, “İran’ın saldırı tehlikesi henüz geçmedi. Henüz İran’ın saldırılarının güçlü olduğu aşamadayız” diye konuştu.

Deniz Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada ise savaş provalarının amacının ABD’nın gücünü göstermek ve İran’ın ABD’nin çıkarlarını tehdit etmesi durumunda karşı koyma potansiyelini göstermek olduğu kaydedilmişti.

ABD Donanması’na ait güdümlü füze destroyerleri USS Gonzales (DDG-66) ile USS McFaul (DDG-74) Hürmüz Boğazı’ndan geçiş yapmıştı.

ABD Deniz Kuvvetleri Enstitüsü’nün (USNI) Savunma Bakanlığı’ndaki kaynaklara dayandırarak yaptığı açıklamada, savaş gemilerinin herhangi bir zorluk yaşamadan ve İran güçlerinin herhangi bir ‘taciziyle’ karşılaşmadan sorunsuz bir şekilde ilerlediği belirtilmişti.

Velhasıl, Amerika’nın Ortadoğu’da sahneye koyduğu şovun ilk perdesi kapandı. Şimdi ortada savaş falan yok. Zaten çıkması da mümkün değildi. Bugünden sonra da ‘acaba savaş çıkar mı’ diye endişeye kapılmanıza gerek yok.

Savaş falan çıkmayacak. Nükleer bombalar patlamayacak. Yok böyle birşey. O günler artık geride kaldı. Şimdi herkes hayatına kaldığı yerden devam edebilir.

Doları da kafanıza takmanıza gerek yok. Yakından itibaren o da inişe geçecektir. Yatırımlara tam gaz devam edebilirsiniz.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler