Brexit Süreci Sona Yaklaştı Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Yazdı:

Brexit Süreci Sona Yaklaştı

İngilizler için bir kabusa dönüşen; AB için ise bir baş belası olan Brexit’te sona yaklaşılıyor.

Hazırladığı Brexit anlaşmasını İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’ndan geçiremeyen Başbakan Boris Johnson, 31 Ekim’de “ne olursa olsun Avrupa Birliği’nden çıkıyoruz”; “Ölürüm de, sürenin uzatılmasını AB’den talep etmem” diyordu.

Her zaman ve diğer konularda olduğu gibi bu vaatlerini de yerine getiremedi ve bir erteleme için AB’ye başvurdu. AB de süreyi Ocak sonuna kadar uzattı.

Hükümet, Brexit anlaşmasının meclisten geçmeyeceği ve bir erken seçime gidebilmek için gereken üçte ikilik çoğunluğun yokluğu kesinleşince, Avrupa Birliği’nden Çıkış anlaşmasını geri çekti ve Noel’den önce, 12 Aralık’ta gerçekleşecek bir erken seçime olanak verecek salt çoğunluğa dayanan bir yasa tasarısını Salı günü Parlamento’ya sundu.

Muhalefet için Anlaşmasız Brexit seçeneği masadan kaldırılması önemliydi. Bu seçenek ortdan kalkınca İşçi Partisi erken seçim teklifini destekleyeceğini açıkladı. Ancak Johnson hükümeti bu yasayı, hızla, herhangi bir ekleme yapılmasına olanak vermeden geçirmek istiyordu. Bunu da başaramadı.

Bu arada, Muhafazakâr partiden kimi temsilciler kendi partilerine karşı duruş sergilerken, İşçi Partisi’nden kimi temsilciler, parti çizgisini terk ederek Muhafazakâr Parti’nin Brexit anlaşmasının görüşülmeye başlamasından yana oy verdiler.

Bağımsızlık seslerinin yükseldiği İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda gelişmeleri yakından takip ediyor.

12 Aralık Birleşik Krallık açısından önemli bir tarih.Bu, sıradan bir erken seçim değil. Öyle de olmayacak.Seçimin kazananı ise şimdiden belli…Tarihin en büyük boşanma davası mutlu sonla bitecek mi? Bekleyin…

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler