Brexit Ne Getirdi, Ne Götürdü? Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Londra’dan:

Brexit Ne Getirdi, Ne Götürdü?

Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki ticari geleceğin Brexit sonrasında nasıl şekilleneceğinin belirleneceği müzakereler Mart ayında başlamıştı. Görüşmelerde ticaret ilişkilerinden çevreye, balıkçılıktan tarıma, istihdamdan güvenlik ilişkilerine, veri paylaşımından ulaştırmaya kadar bir çok başlık masaya yatırılacaktı.

AB ile İngiltere arasında geçiş süreci 31 Ocak 2020’de Brexit’in gerçekleşmesiyle resmen başladı ve bu müzakerelerin tamamlanması için son tarih 31 Aralık 2020 idi. Müzakereler başlamadan önce iki taraf da pozisyonları ortaya koyarken oldukça katı bir tutum sergileyecekleri ve taleplerinden geri adım atmayacakları yönünde bir görüntü veriyordu.

Boris Johnson liderliğindeki hükümet, Avrupa Birliği ile ticaret müzakerelerinde yeterli ilerlemenin haziran ayına kadar elde edilememesi halinde müzakere masasından ayrılabileceği uyarısında da bulundu. Hükümetin ‘AB ile gelecekteki ilişkimiz; İngiltere’nin müzakerelere olan yaklaşımı’ başlıklı müzakere yol haritasında İngiltere’nin AB ile olan ticari ilişkisinin Kanada, Japonya ve Güney Kore’ye benzer bir çizgide olmasının hedeflendiği belirtildi.  Ayrıca, AB yasalarına ya da Avrupa Adalet Divanı’nın İngiltere’de yargılama gücüne izin verilmeyeceği vurgulanıyordu.

İngiltere ve AB’nin 2020’nin sonunda bitecek olan geçiş sürecinde kapsamlı bir ticaret anlaşması üzerinde anlaşmaması durumunda İngiltere anlaşmasız çıkış yapmış olacak. İngiltere’nin anlaşmasız şekilde AB’den geçiş sürecinin sonunda çıkması halinde Dünya Ticaret Örgütü esaslarına göre ticaretini sürdürmesi gerekecekti.

Ancak bir çok iktisatçı ve akademisyen, DTÖ şartlarının İngiliz ekonomisine zarar vereceğini, hizmet, imalat ve tarım endüstrilerinin zorlayacağını söylüyor. Brüksel-Londra arasındaki gelişmeler böyle. Brexit’in ‘şimdilik’ İngiltere’ye kazandırdığı birşey yok. Aksine şirket iflasları ve büyük oranda işçi çıkarmalar devam ediyordu.

Son olarak, Direct Line sigorta şirketi 800, Lloyds Bank ise 780 tam zamanlı personelini işten çıkaracağını açıkladı. Banka şubeleri de kapanmaya devam ediyor. 2020’nin Nisan ve Ekim ayları arasında Lloyds Bank, 31, Halifax Bank, 10 ve Bank of Scotland 15 şubesini kapatacak. Toplam 54 banka şubesi daha kapanan 596 banka şube arasına katılacak.

Frankie&Benn’s restoran zinciri ise 90 şubesini kapatacağını açıkladı. Virgin Money birleşme sonrası maliyetleri azaltmak için işten çıkarmalar yapıyor. Maliyet azaltma baskısı altında 500 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. İngiliz işçi sendikası Unite the Union işten çıkarmalarla alakalı bilgilendirildiklerini ve durumun ‘kaygı verici’ olduğunu söyledi.

Diğer yandan, İskoçya’da yapılan bir oylama ile ikinci bağımsızlık referandumunun yolu açıldı. SCOTEXİT yakındır… Öte yandan Brexit, ırkıçılara ve İslam ve Müslüman karşıtlarına cesaret kazandırdı. Bunun dışında Brexit’in bir faydasını görmedik.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler