BİR KEŞİŞİN FİYATI Analiz
Rufiz HAFIZOĞLU Azerbaycan Trend Haber Ajansı

‘Rahip Krizi’ne Bakü’den Bakıyorum:

BİR KEŞİŞİN FİYATI

Terörün bazı devletlerin elinde sadece bir maşa olarak kullanıldığı bir devirde yaşamak gerçekten zor. Hele bu devletler kendilerini uzun zamandır müttefik kısmında  gösteterek bizimle içli-dışlı olmuşlarsa bu da durumu daha  zor ve vahim kılmaktadır.

Türkiye – ABD ilişkilerinin eskiden daha dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz  ama bu dayanıklılık, Türkiye’nin gücünden değil, bilakis ABD’nin tüm isteklerinin şartsız olarak yerine getirmesinden dolayı olan bir dayanıklılıktı.

Türkiye’nin her geçen gün güçlenmesi bölgesel ve küresel siyasette güç olması hiç kuşkusuz ne ABD’nin ne de kendisini  müttefik  olarak sunmaya çalışan devletlerin çıkarlarına uygun değildir.

Globalleşen dünyada “Milli  devletler dönemi bitti” düşüncesiyle algı operasyonu yapılırken, NATO üyesi olan Türkiye  başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve sağlam ekibi tam olarak  Milli devlet olmak  için çaba harcadı ve bunu  her türlü sorunlara ve Batı’nın her türlü provokasyonlarına rağmen başardı.

Belki de Türkiye’de oturarak bu kardeş ülkenin ne kadar güçlü olmasını anlamak bir az zordur bu yüzden olaylara dışarıdan bakmak çok önemlidir.
Türkiye’nin büyümesi , Ankara’nın bölgesel ve global bir güç haline gelmesi sadece orta doğu bölgesinde değil aynı zamanda Türk dilli devletler ve  Rusya’da yaşayan Müslüman ve Türk toplumlar için de önemlidir.

Maalesef ki bunu tam manasıyla anlayan azdır.

Türkiye demek sadece 783.562 km2 lik bir alan değildir! Türkiye demek Orta Asya’dır, Türkistan’dır, Kafkasya’dır, Balkanlar ve içinde 30 milyondan fazla Türk nüfusu bulunan İran demektir. Türkiye demek Orta Doğu demek- Orta Doğu’ya sahiplenmek aslında  Dünyaya sahiplenmek demektir.

Türkiye demek İslamın Son Kalesi demektir. Anlanması gerek bu aslında… Bizler Müslüman ve Türk toplumlar olarak bunun farkına tam anlamda varmasak bile bunu başta ABD olarak tüm “müttefiklerimiz” anlamakta.

Ayrıca dikkat etmemiz gereken bir ey vardır. Soğuk Savaş döneminde  dünya sadece Rusya ya da ABD  tarafında  yer alıyorduysa da şimdi  Türkiye  tarafında yer alan devletler vardır ki bu  birileri için kabul edilmez bir durumdur.

TEK bir hedef vardır Lozan anlaşması bitene kadar Türkiye’yi çöktürmek…

Aslında hain darbe girişimi, sadece uzun yıllardır ABD Türkiye  gerilimin gözüken tarafı. Ama yaşananlara farklı yanaşmakta bir fayda vardır düşüncensindeyim. Bu farklı yanaşma  ise bana hain darbe girişiminin sadece bir darbe girişimi olmadığını savunmakta esas vermektedir.

Aslında  15 temmuz  Türkiye’de darbe süsü verilen bir iç savaş çıkarma provasıydı ki kolay olmadı başaramadılar.

15 Temmuz aslında Türkiye’yi tam anlamda parçalama için yapılan darbe süslü savaş provasıydı.

Başaramayacaklarını anladılar…

Başta Donald Trump olmak üzere , terör ve siyasi oyunlarla Türkiye’yi  yenemeyeceklerini anlayan ABD yönetimi  bu  kez daha  farklı, ama aslında daha önce farklı devletlere karşı kullandığı ekonomik  ambargo yöntemini kullanmakta.

Aynı zamanda Trump’ın ambargo öncesi söylediklerini  dikkat etmemiz gerekir

Twitter üzerinden bir açıklama yapan Trump, “Amerika Birleşik Devletleri, çok iyi bir Hristiyan, aile adamı ve harika bir insan olan Pastör Andrew Brunson’ın uzun süreli tutukluluğundan ötürü Türkiye’ye büyük yaptırımlar uygulayacak. (Pastör Brunson) Çok acı çekiyor. Bu masum din adamı hemen serbest bırakılmalı!” ifadelerini kullanmıştı.

Bence bu ifadelerden sonra İslam dünyasının kendi lisanı ile konuşan Trump’a teşekkür etmesi gerekir. Çünkü diğerlerinden farklı olarak Trump içindeki hasmane tutumu gizleyemedi.
Herkes bazı istisnalar dışında Filistin konusunda uyuturken -evet uyuturken- Trump açık bir şekilde konuyu  tekrar gündeme getirdi…
Hiçbir halde kardeş Türkiye yi  başka devletlerle mükayese etmek  doğru olmaz ama küçücük bir örnek verilmesinde fayda vardır diye düşünüyorum.

İran’a yıllardır ambargo ve ekonomik yaptırımların uygulanması aslında İran’ın kendini daha da  geliştirmesini sağladı. Oysa Türkiye için buna gerek bile kalmayacak. Türkiye gibi güçlü bir devletin bu sorunu çok daha rahat bir şekilde aşabileceği düşüncesindeyim.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler