Bağımsızlığın Bedeli Vardır! Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal:

Bağımsızlığın Bedeli Vardır!

Ülkeler arası siyaset dışarıdan göründüğü kadar kolay değil eminim. Aslında burada büyük ve güçlü olanlara boyun eğdiğinizde, her dediklerine “Tamam” dediğinizde, taleplerine karşı çıkmadığınızda işleriniz tıkır tıkır yürüyor.

“Bağımsızlık olmasın, sömürüye karşı çıkmayalım, bizi de sömürmenize karşı çıkmayalım” dediğinizde başınız ağrımıyor, düşmanınız olmuyor, canınız sıkılmıyor.

Ama eğer biraz olsun onurunuz varsa, “bağımsızlık her millet gibi bizim de hakkımız” diyorsanız, sömürülmekte olan ülkelerin sömürülmesine karşı çıkıyorsanız ve daha da önemlisi “kimse beni sömüremez” diyorsanız, o zaman başınızın ağrımasına hazırlıklı olmalısınız.

Ve maalesef ülkelerin başağrısı da aspirinle tedavi olabilecek bir ağrı değildir

Sınır bölgelerinizden saldırı gelir, ülkenizde yangınlar çıkar, bombalar patlar, vatandaşlarınız huzursuz edilir ve nihayetinde siz zarar görürsünüz.

Peki bu denge ilelebet devam mı edecek? Büyük ve güçlü ve sömürgeci olanlar tarihin sonuna kadar bu rollerini sürdürecekler mi? Diğer taraftan sömürülenler, onlar da ilelebet sömürülmeye kanlarının emilmesine razı mı olacaklar? Bu denge hiç değişmeyecek mi?

Türkiye bu ilkesel sorgulamanın sonucunda bir karar vermiştir. Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Sultan Abdülhamid ve Mustafa Kemal Atatürk bu milletin karakterinin yoğrulmasında elinde fırçayı tutan ressamlardır.

Onlar tabloya ana şeklini vermişlerdir ve şimdi bize düşen o ana şekle uymaktır. Haksızın güçlü olmasına müsaade etmeden, sömürülmeye karşı durarak, bağımsızlığı ruhumuzda hissederek ilerlemektir.

Türkiye’nin bu konuda başı ağrıyacak mıdır? Evet ama en azından ağrısı son bulduğunda artık başını ağrıtacak o keneler, çoktan hayatın çöplüğüne atılmış olacaktır

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler