Şimdi Avrupa’nın Hasta Adamı O! Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Londra’dan Bildiriyor:

Şimdi Avrupa’nın Hasta Adamı O!

Tüm dünyayı etkisi altına aldıktan sonra kısa sürede pandemiye-salgına dönüşen Covid-19’dan en çok etkilenen etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere’de, 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Koronavirüse karşı uyguladığı sürü bağışıklığı sisteminden pişman olup geri adım atan ülkede vaka sayısı ise 150 bini geçmiş durumda.

Yaşamını yitirenlerin sayısının gerçek rakamların aksine 41 bin olduğu öne sürülüyor. (COVID-19) nedeniyle hayatını kaybeden huzurevi sakinlerinin sayısının ise 7 bin 500’e ulaşmış olabileceği belirtildi.

İngiltere’nin Avrupa’da en fazla sayıda korona kaynaklı ölümlerin yaşanacağı ülke olabileceği açıklanmıştı.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, corona virüsünün Ocak ayından önce ülkeye girdiği ve 9 milyonluk Londra’da 5 milyondan fazla kişiye korona-virüs bulaştığına yönelik verilerden bahisle, gelişi güzel testlerde, İngiltere’de her 3 kişiden1’inin virüsü bir şekilde taşıdığının ortaya çıktığını açıkladı. Bu kişiler sessiz ve hastalığı geçirmiş vakalar olarak kabul ediliyor.

Dünya’nın en güçlü ekonomileri sıralamasında Türkiye’nin çok ilerisinde olan İngiltere, vatandaşları şöyle dursun, sağlık çalışanları için dahi kişisel koruyucu ekipman bulamıyor.

Türkiye’den gönderilen ekipmanlar sayesinde günü kurtarmaya çalışan sağlık hizmetlerinin içinde bulunduğu kötü durum karşısında şaşkınlığımız salgın gibi zirveye çıkmış durumda.

Türkiye kendi milli solunum cihazlarını geliştirken, İngiltere’de solunum cihazları ölme ihtimali yüksek hastalardan çıkarılıp gençlere takılıyor.

Yoğun bakım hemşireleri, tedaviye cevap vermeyen hastaların solunum cihazlarını kapatıp, huzur içinde (!) ölmelerine yardımcı oluyor. Yoğun bakım ünitelerinde yer ve solunum cihazı kalmayınca hastaların fişini çekme görevi de, hemşirelere düşüyor.

Her fırsatta gerek hükümet gerekse vatandaşlar tarafından milyonlarca Sterlin bağışlanan Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) ile hükümet, salgın karşısında sınıfta kaldı.

Artık işin içinden çıkamayan hükümet, ”Ölen öldü, kalan sağlar bizimdir” politikasını güdüyor. İngiltere’nin en çok okunan tabloid gazetelerinden Daily Mail, çok konuşulacak bir manşet attı.

İngiltere’nin coronavirüs ile ilgili çaresizliğine vurgu yapılan habere, “Avrupa’nın hasta adamı’ başlığı atıldı.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler