Avrupa’da Krizler Çağı Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Londra’dan Yazdı:

Avrupa’da Krizler Çağı

Japonya’da düzenlenen G-20 Zirvesi’nde ilklerin yaşanacağını önceden tahmin etmiştim. G20’de Çin ile Amerika arasındaki ticaret savaşında ateşkes ilan edildi. Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile yaptığı görüşme sonrasında iki ülkenin ticaret ile ilgili sorunlarını aşması için müzakere masasına geri döneceğini açıkladı. Atılan bu adım kapsamında ABD Başkanı Trump, Amerikan şirketlerinin Çinli telekom devi Huawei’ye donanım satabilmesinin önünü açacağını söyledi.

Rusya ile İngiltere ise çifte ajan Sergei Skripal’in Rus yapımı Noviçok askeri kimyasal maddesiyle zehirlenmesinden bu yana ilk kez biraraya geldi. Başbakan Theresa May ile Vladimir Putin buluşmasından basına yansıyan fotoğraf karelerindeki May’in yüz ifadesi, durumun ciddiyetini anlatmaya yetiyordu.

May, Rusya’nın “eylemlerinin farkına varması” gerektiğini belirtererek, “Rusya dünya çapında istikrarı bozucu davranışlarına bir son vermeli.Buna dezenformasyon ve siber saldırılar da dahildir.” ifadelerini kullandı. G20 öncesi istifasını sunan May’in sert açıklamaları, Rusya tarafında pek karşılık bulmadı…İki ülke arasında gerginlik tırmanmaya devam edecek.

Krizlerden beslenen ülkelerinde başında gelen İngiltere, Rusya’nın ardından bu kez de Çin’le kriz yaşıyor. Hong Kong’un İngiltere’den Çin yönetimine geçişinin 22. yıl dönümünde suçluların Çin’e iade yasasına karşı yapılan protestolar İngiltere ile Çin arasında diplomatik gerilime neden oldu. Ülkede başbakanlığın en büyük adaylarından Boris Johnson Hong Kong’daki protestoculara tam destek verdiğini belirtti.

Pekin’i uyaran Johnson “bir ülke iki sistem” anlayışının uygulanmaması gerektiğini belirtti.Başbakanlık yarışının diğer önemli bir adayı Dışişleri Bakanı James Hunt da yaptığı açıklamada, “Hong Kong’un 1997 yılında Çin’e devrinden sonra Pekin yönetiminin verdiği taahhütleri yerine getirmemesi halinde bu durumun sonuçları olacak.”diye ifade etti.

Çin’in Londra Büyükelçisi Liu Şiaoming ise, gazetecilere yaptığı açıklamada İngiliz hükümetinin Çin’in meselelerine karıştığını söyleyerek eleştirmiş, Londra’nın Hong Kong’u hala “İngiliz yönetiminde” gördüğünü belirtmişti. Çin Büyükelçisi, bu açıklamanın ardından İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Çin ile İngiltere arasında Hong Kong kriz de gittikçe derinleşecek.

Gittikçe derinleşen ‘‘Diplomatik Krizler’’ dönemindeyiz…

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler