Avrupa ‘Lock Down’ Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Londra’dan Yazdı:

Avrupa ‘Lock Down’

İddia o ki, koronavirüs salgını tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor.

Dünya genelinde vaka sayısı 44 milyon 800 bine yaklaşırken, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1 milyon 180 bine ulaşmış.

Kuzey yarımküre kış mevsimine hazırlanırken, dünya çapında artan vaka ve ölüm sayıları koronavirüste ikinci dalga paniğine yol açmış durumda.

Bilhassa Avrupa ülkelerinde hemen her gün Kovid-19 vaka sayıları rekor kırarken ülkeler teker teker sıkı tedbirlere geri dönüyor.

Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’da durum kritikmiş.

Ben bu satırları yazarken İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede 5 Kasım tarihinden 2 Aralık’a kadar sürecek olan 4 haftalık ulusal çapta sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini canlı yayında duyuruyordu.

Hükümet, artan koronavirüs (Kovid-19) vakalarına karşı ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygularken, kapanma ve maske karşıtları Londra sokaklarında gösterilere devam ediyor.

Almanya’da ise bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten ve hükümeti bilgilendiren Robert Koch Enstitüsünce (RKI) yapılan açıklamada, ülkede Kovid-19 tespit edilen kişi sayısının toplam 481 bin 13’e yükseldiğini ve  açıklanan rakamın, salgının başından bu yana Almanya’da kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı olduğu kaydedildi.

Fransa’nın sıkıntılı Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kovid-19 vakalarındaki hızlı artış nedeniyle 30 Ekim itibarıyla ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını ilan etti.

Halk Sağlığı Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede can kaybı 35 bin 785’e ulaştı. Ayrıca virüs bulaşan kişi sayısı 1 milyon 235 bin 132’ye yükseldi.

İspanya’da koalisyon hükümetinin 25 Ekim’de aldığı olağanüstü hal (OHAL) kararı meclis oylamasıyla 9 Mayıs’a uzatıldı.

OHAL kapsamında ülkede gece sokağa çıkma yasağı getirilirken, en fazla 6 kişinin toplanmasına izin veriliyor.

Ayrıca yerel yönetimlerin kararıyla mevcut durumda ülkenin yüzde 85’inde serbest dolaşıma kısıtlama getirilirken, bazı bölgelerde özellikle yiyecek-içecek ve eğlence sektörlerini kapsayan kısıtlayıcı tedbirler uygulanıyor.

Öte yanda ülkede koronavirüs salgınına karşı alınan önlemleri protesto etmek için bazı kentlerde yapılan gösterilerde olaylar çıktı.

Barselona’da 20’si polis olmak üzere 30 kadar kişi de yaralandı; en az 14 kişi gözaltına alındı,

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 30 Ekim’de 25 bin 595 yeni koronavirüs vakası doğrulandı.

Şubat ayından bu yana toplam vaka sayısı da 1,18 milyona ulaştı. Hükümet geçen hafta, gerçek sayının 3 milyondan fazla olabileceğini kabul etti.

İspanya’da 239 yeni ölümle birlikte, toplam ölü sayısı 35 bin 878’e yükseldi.

İtalya Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ülke genelinde 24 saatte 26 bin 831 yeni vakanın tespit edildiği belirtilirken, İtalya’da salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kayıtlara geçmiş durumda.

Ülkede toplam vaka sayısı 616 bin 595’e yükselmiş. Toplam can kaybının 38 bin 122’ye ulaştığını belirtiliyor. Sözde aşı çalışmaları ise tam hız devam ediyor. 6 aydır ha bugün ha yarın diyorlar…

Yazının başlığına dönecek olursak… İngilizce ”lock down” diyorlar. Türkçe’de ”kapanma/kilitlenme” anlamına geliyor. Artık dilimize pelesenk oldu. Kebapçısından bakkalına, marketçisinden lokantacısına…sabah akşam bunu duyuyor ve bunu konuşuyoruz.

Lock down olacak mı aşağı, lock down olacak mı yukarı… Lock down’a üzülenler kadar sevinen işadamları da var. Var çünkü ‘lock down’ demek devlet yardımı demek.  Oturduğun yerden para kazanıyor ve ‘lock down’ oluyorsun…

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler