Avrupa Güvende Değil! Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Londra’dan Yazdı:

Avrupa Güvende Değil!

İngiltere’den başlayalım isterseniz. Londra’da düzenlenen sözde ırkçılık karşıtı gösterileri takip ettim. Başkentin turistik mekanlarından Trafalgar Meydanı’nda düzenlenen protestoların şiddet olaylarına dönüşeceğini önceden tahmine etmiştim. Biri aşırı sağcı diğeri sözde ırkçılık karşıtı iki grup aynı anda sokaklara inmişti. Aşırı sağcılar heykelleri koruyor sözde ırkçılık karşıtları ise heykelleri yıkmak ve aşırıcı sağcılarla çatışmak için fırsat kolluyordu. Öyle de oldu…

Polis barikatlarını yararak sokaklara dağılan sözde ırkçılık karşıtı protestocular, farklı noktalarda karşılaştıkları aşırı sağcıları feci şekilde darp etti. Gözlerimin önünde dört kişi linç edildi. Bir kişinin 20 kişi tarafından feci şekilde darp edildiği anlara şahit oldum, görüntüledim. Ayrıca son iki haftadır başkent Londra’nın Brixton, Streatham, Wembley, Kensal Town, Notting Hill ve Tottenham semtlerinde gece saatlerinde düzenlenen yasadışı sokak partileri dikkat çekiyor.

Müdahalede bulunan polis ile siyahi gençler arasında çatışmalar oldu.150 polis memuru yaralanırken çok sayıda polis aracı da kullanılamaz hale geldi. Geçtiğimiz hafta ise ülkenin Reading bölgesinde bir terör saldırısı gerçekleştirildi. Libya asıllı, uyuşturucu bağımlısı saldırgan, parkta 3 kişiyi bıçaklayarak öldürdü. 16 gün önce hapisten çıktığı belirtilen saldırgan, olay yerinde polis tarafından vurularak öldürüldü.

Geçtiğimiz cuma günü ise İskoçya’nın Glasgow şehrinde Brezilya asıllı bir saldırgan, mültecilerin kaldığı hoteli basarak 3 kişiyi bıçaklayarak öldürdü. Saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü. Kuzey Londra’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde silahlı çatışmalar yaşanıyor. Yine geçtiğimiz hafta 3 kişi vurularak öldürüldü. İngiltere hükümetinin bir bilim kurulu üyesi, ülkede yaz aylarına doğru ayaklanma benzeri şiddet içeren sokak hareketleri yaşanabileceğini söylemişti…

”Paris’te banliyöler yanıyor, tarih tekerrür ediyor!”

Fransa’da da durum iç açıcı değil…Başkent Paris sokaklarında eylemciler ile polis arasında çatışma yaşandı. Villeneuve-la-Garenne banliyösünde motorlu bir gencin polis aracına çarpmasının ardından polisi sert müdahalesi ile karşılaşması tansiyonu yükseltti. Protestocu gruplar sokakta toplanırken silahlı polis kuvvetleri de bölgeye yayıldı.

Paris sokaklarında çıkan olayları görüntüleyen Cezayir kökenli Fransız gazeteci Taha Bouhafs, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Banliyöler yanıyor, tarih tekerrür ediyor, patlama bu sefer gerçekten çok uzak değil, bu haksızlık. Önümüzdeki birkaç gün çok önemli…”dedi.

Fransa sokaklarında Kalaşnikoflu mafya çatışmaları

Ülkenin Dijon kenti, yaklaşık 10 gündür, mafyalar arasında otomatik silahlı, kavgalı çete savaşlarına sahne oluyor.Kentin uyuşturucu satışları yapılmasıyla bilinen Gresailles mahallesindeki çatışmalar, 10 Haziran Çarşamba günü, 16 yaşındaki bir Çeçen gencin, mahalledeki bir nargile barda Kuzey Afrikalılar tarafından dövülmesiyle başladı. Bunun üzerine onlarca Çeçen, araçlarla kente akın etti. Maske ve gözlükle yüzlerini saklayan, bıçak, demir çubuk, beyzbol sopası, tornavida ve Kalaşnikof silahlar taşıyan onlarca kişi, mahalleyi bastı.

Çeçen gencin dövüldüğü belirtilen nargile bar, yerle bir edildi. Olaylara müdahale edemeyen polis, kavgayı dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullandı. Ancak çatışmalar devam edince komşu kentlerden gelen ve uzman ekiplerden oluşan 200 kişilik destek kuvvet olayları dindirmeyi başardı. Olaylar da 12 kişi yaralandı.

Fransız Bakan Laurent Nunez, durumun çok ciddi olduğu ve cumhuriyet topraklarında bu tür olaylara izin vermeyeceklerini dile getirdi. Nunez, “Hiçbir topluluk, bir başkasından intikam almak için böyle saldırılar düzenleyemez. Adaleti yerine getirme görevi yalnızca devlete aittir” dedi.

Almanya’da PKK terörü

Terör örgütlerinin en iyi ev sahiplerinden biri olan Almanya sokaklarında ise PKK terörü esiyor. Terör örgütü PKK mensupları, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde özellikle de Almanya’da sokakları darma duman ediyor. PKK destekçileri ile polis arasında Almanya’nın Stuttgart-Frankfurt bölgesinde değişik sokaklarda şiddetli çatışmalar yaşandı.

PKK Avrupa’da haraç almaya devam ediyor

Avrupa Polis Teşkilatı Europol’ün yayımladığı terör raporu, PKK’nın Avrupa genelinde propaganda, üye toplama, faaliyetlerini finanse etmek için çalışmalarını sürdürdüğünü ortaya koydu.Europol’ün her yıl yayımladığı “Avrupa Birliği (AB) Terörizm Durumu ve Trendi 2020 Raporu”nda PKK’nın Avrupa’yı lojistik üs olarak kullanmaya devam ettiği belirtildi.  Raporda, PKK’nın başta Almanya, Fransa, Belçika, Avusturya, İsviçre gibi ülkelerde aktif olarak propaganda faaliyetlerinde bulunduğuna dikkat çekilerek, PKK’nın faaliyetlerini finanse etmek için Macaristan ve Romanya gibi birçok Avrupa ülkesinde para topladığı ifade edildi.

Terör örgütü yandaşlarının, Avusturya, Fransa, Almanya ve Hollanda’da,”terör örgütüne üye olmak, terörü finanse etmek, kara para aklamak ve örgüte üye kazandırmak” gibi çeşitli suçlardan hüküm giydiği anımsatılan raporda, Macaristan’da iki PKK’lıya verilen 2 yıllık hapis ve 8 yıllık ülkeye giriş yasağına dikkat çekildi.  PKK’lıların Avrupa’da yaptıkları gösterilerde Türklere ait cami, iş yeri ve derneklere yönelik saldırılarda bulundukları hatırlatılan raporda, Belçika mahkemelerinin PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmeme çabalarına işaret edildi.

Avrupa’da terör genişliyor ve çeşitleniyor

Aşırı sağcı terörü önlemek için online içeriklerin takip edildiği anımsatılan raporda, yabancı savaşçılara Avrupa’dan para göndermek için çeşitli yöntemlerin uygulanmaya başlandığı ifade edildi. Raporda Yunanistan, İtalya ve İspanya’nın sol terör örgütlerine merkez teşkil ettiği kaydedilerek, Avrupa’daki sol terör örgütlerine üye kişilerin Kürt terör gruplarına katılmak için Suriye’nin kuzeyine gittikleri bildirildi.

AB Komisyonunun Avrupa Yaşam Biçimini Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, rapora ilişkin açıklamasında, terörün tüm dünyada ve Avrupa’da hala büyük tehlike olduğuna işaret ederek, “Kısa süre içinde yeni AB Birlik ve Güvenlik Stratejisini duyurmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler