Avrupa da 2020’ye Girdi Analiz
Alpaslan DÜVEN TÜRK-İNGİLİZ GAZETECİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Alpaslan Düven Yazdı:

Avrupa da 2020’ye Girdi

2019’u kapatırken 2020’ye bakış önemli biraz.

2019 yılında başta İngiltere olmak üzere Fransa, İtalya, Belçika ve Macaristan, İsveç ve Slovenya’da milliyetçi ve popülist politikalar ve oylarda ciddi bir yükseliş yaşandı.

Siyasi krizlerle sarsılan Avrupa siyasetine Brexit ve erken genel seçimler damgasını vurdu.

Avrupa’dan kopma noktasına gelen İngiltere’de Muhafazakar Parti lideri Boris Johnson, 12 AralıK’ta gerçekleştirilen erken genel seçimlerinde büyük bir zaferle kazandı. Jeremy Corbyn yönetimindeki İşçi Partisi ise 1935’ten beri en kötü seçim sonucunu aldı.

AB artık Brexit çıkış kararının İngilizler tarafından bir an önce oylanmasını bekliyor. 2020 yılı, Brexit’in baş döndürücü ve sersemletici etkilerinin daha çok gün yüzüne çıkacağı yıl olacak.

2020 yılında Almanya’nın AB içerisinde dominant ülke olmaya devam edeceği öngörülüyor. 2020’nin bunu daha da fazla sergileyeceği yıl olacağı tahmin ediliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da ülkesinin Avrupa Birliği içerisindeki rolünü artırmak için çabalayacak gibi. Dominant ülke olma yarışında iki ülkenin yeniden karşı karşıya geldiğine yine tanık olabileceğiz.

En önemli konulardan biri de Rusya ve AB ilişkileri olacak. 2020 Temmuz ayına kadar uzatılan Ukrayna ateşkesi de göz önüne alınırsa bu yılın önemli konularının başında Rusya’nın politikaları gelecek.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğal gaz arayışı ve bu doğrultuda yürüttüğü politika da 2020 ‘de AB ve Türkiye ilişkilerinin başrolünde olacağını söyleyebiliriz.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler