Avrasya Ruhu Kazandı Analiz
Rufiz HAFIZOĞLU Azerbaycan Trend Haber Ajansı

S-400 Savaşı Bitti

Avrasya Ruhu Kazandı

Türkiye’nin doğusundan, kardeş Azerbaycan topraklarından çok net görebiliyorduk yaşanan gerilimi. Hatta kapalı kapılar ardında yapılan pazarlıklar ve masa altından yaşanan itişmeleri…

Çok şükür ki bu gerilimli sürecin galibi, Türk milletinin gururu Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin S-400 alımındaki haklılığını bizzat kabul etmesi basit bir olay değildir.

Düşünün ki ABD, bir ülkeye bir konuda baskı yapmış, üzeri örtülü-örtüsüz birçok tehditte bulunmuş, gayriresmi adamlarının dışında bizzat resmi yetkililerince tehdit etmiş ancak yine de Türkiye Cumhuriyeti’nin S-400 alımındaki kararlılığını sona erdirememiştir.

İlkler tarihi açısından yaşam dilemiştir. Çünkü yaşanan bu süreç, Türkiye Cumhuriyeti’nin şahsında onu örnek alan ve almaya çalışan bütün ülkeler için de bir mihenk taşıdır. Demek ki Amerika Birleşik Devletleri izin vermese de ülkeler kendi çıkarlarına yönelik adım atabiliyorlarmış.

Demek ki ABD izin vermese de bir ülke, savunma sistemi satın alabiliyormuş.

Bu süreçte işin en ilginç yanı, ABD Başkanı Trump’ın tüm dünyanın karşısında, karşı çıktıkları füzeleri satın alan ülkeyi haklı görmesi ve suçun selefi olan Barack Obama Hükümeti’nde olduğunu ifade etmesidir.

Bakü’den göründüğü kadarıyla artık küresel askeri savunma sisteminde hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ülkesi Türkiye, sadece ABD’ye değil tüm dünyaya da, zor da olsa, meşakkatli de olsa, tehlikeli de olsa, riskli de olsa bağımsız adım atabilmesinin mümkün olduğunu göstermiştir, kanıtlamıştır.

Hz. İbrahim kıssasındaki Karınca misali, safımız belli olsun diye kaleme aldığımız bu satırlar sadece Türkiye için değil Türk dünyası ve Avrasya ruhu için de çok önemli bir adımdır.

          Şen Olasın Türkiye!!!

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler