Ameliyat En Son Çare Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

OBEZLİKTE ÇÖZÜM NE?

Ameliyat En Son Çare

Şişmanlık günden güne artıyor. Obezitenin sigaradan sonra önlenebilir ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer aldığını belirten uzmanlar, “Obez hastalar için ilk tedavi şekli ameliyat değildir.

Hastalar yapılan tedavilere rağmen uzun yıllar kalıcı başarı sağlayamıyorsa, kilo vermeyi başarsa bile verdiği kiloları geri alıyorsa böyle hastalara cerrahi seçeneklerin de sunulması gerek” görüşünü aktarıyor.

Türkiye’de obez hasta sayısının son yıllarda yeme kültürünün değişmeye başlamasıyla arttığını, artık her 4 kişiden birine obez teşhisi konduğunu biliyoruz.

Obezitenin dünyada da savaşılması gereken bir çeşit salgın hastalık olduğunu vurgulayan uzmanların, “Obezite, sigaradan sonra önlenebilir ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Obeziteden hayatını kaybedenlerin sayısı açlık yüzünden tüm dünyada kaybedilen insan sayısından daha fazla. Artık bazı kanser türlerinin de obeziteyle artış gösterdiğini biliyoruz.” şeklindeki yaklaşımları önemli.

Obeziteyle mücadele konusunda cerrahi tekniklerin de son yıllarda tercih edildiğine dikkati çeken uzmanlar, 2003 yılında tüm dünyada obezite cerrahisi olan hasta sayısının 150 bin iken, 2015 yılında bu rakamın 450 bini bulmuş durumda olmasına dikkat çekiyor.

Obez hastalar için ilk tedavi şekli ameliyat değildir. Hastalar yapılan tedavilere rağmen uzun yıllar kalıcı başarı sağlayamıyorsa, kilo vermeyi başarsa bile verdiği kiloları geri alıyorsa böyle hastalara cerrahi seçeneklerin de sunulması gerekir. Bilimsel verilere göre seçilmiş hastaların, bu işte uzman ve deneyimli hastane ve sağlık ekipleri tarafından ameliyat edilmesi gerekir. Lütfen dikkat, bu durum hayat memat meselesidir.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler