ALTINA YATIRIM KAZANDIRACAK Analiz
Evren Koçoğlu Altın ve Para Piyasaları Uzmanı - Koçoğlu Mücevherat

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Koçoğlu:

ALTINA YATIRIM KAZANDIRACAK

Dünyanın en eski değerli madenlerinden biri olan altın, özellikle orta ve alt gelir gruplarının başvurduğu yatırım aracıdır. Bunun tabi ki sosyolojik ve psikolojik arka planı da var. Ama somut kazancı reddedilemez bir gerçek.

Geride bıraktığımız 2018 yılı içerisinde de altın, yatırımcılarını en fazla kazandıran yatırım aracı oldu. Bu sebeple kendisine güvenenleri bir kez daha haklı çıkardı aslında.

2018 yılı içerisinde altın, dolardan da alığı sistematik ve dengesel destekle %75’lik artışı yakaladı. Şimdiye kadar en fazla yükselişe sahip olan altın  yatırımcısının yüzünü çokça güldürdü.

Yılın ilk ayı ile son ayı arasında yani Ocak ile Aralık ayları arasındaki artış oranı %36 olarak tespit edildi.

Bir Altın Uzmanı olarak 2019  yılına dair bir tahmin yapmak gerekirse ABD’nin Ortadoğu’da atacağı adımlar, bölgemizdeki savaş risklerinin artması, küresel altın rezervlerinin zayıflaması ve bunun tersi olarak Altın’a olan ihtiyacın atması bana şunu düşündürdü: Altında fiyat artışı sürecek.

Peki Türkiye… Bölgesel manada altın tercihimiz nasıl oldu? Yani Türkiye’nin 2018 yılı Altın Haritası nasıl şekillendi?

Geçtiğimiz yıllara bakıldığında aynı oranla 2018 yılı içerisinde de altın tercihleri bölgelere göre kültürel etkenlere dayalı olarak değişiklik gösterdi. Mesela; Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 22 ayar set ve 22 ayar ürünler tercih edilirken, Karadeniz Bölgesi’nde ise bölge ile özdeşleşmiş 22 ayar hasır setler tercih edildi. Büyükşehirlerde ise altın tercihi 14 ayar takı ve kuyumcuların ‘Çıtır Altın’ olarak tabir ettiği aksesuarlar olarak tercih edildi.

Ülkemizin güney şehirleri daha çok 18 ayar altına yönelirken, İç Anadolu Bölgesi 24 ayar bileziklere, Ege ve Marmara Bölgesi de Gram ve Çeyrek Altınlara ağırlık verdi.

Dünya Altın Piyasası’na yön veren ve aslında elinde tutan ülkelerden uzmanlarla yaptığımız görüşmelerde Türkiyenin altın tutkusunu memnuniyetle karşıladıklarını görüyorum. Ve Türk Halkının altına yaptıkları yatırım, onları memnun ediyor. Bu çok normal zira değersiz bir maden kimin işine yarar ki?

           İşte buraya dikkat… 2018 yılında altın fiyatlarının yükselişine bağlı olarak yatırım amaçlı ve hediyeleşme aracı olarak kullanılan altın ürünlerinde tecihler değişti.

24 ayar gram fiyatının, yurtiçi piyasalarda dolar kurundan aldığı doğal ve sistematik destekle 159 tl’den 280 tl’ye yükselmesine bağlı olarak İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde altın tercihlerinin  Çeyrek ve Cumhuriyet Altın’dan 22 ve 24 ayar Gram Altın olarak değişti. Anadolu halkı ise geçen senelere oranla  Çeyrek altın ve Cumhuriyet altınını tercih etti.

Geride bıraktığımız 2018 yılına dair bir tespitimi daha paylaşmak istiyorum: Türkiye’de altına en fazla yatırım yapan iki bölge var. Bunlar da Güneydoğu Anadolu ve Marmara Bölgesi.

2018 yılında yatırımcılar için hayata geçirilen Altın Tahvili ile yastık altında duran altınlarını,  kaybolma ve çalınma riski olmadan devlet güvencesi altında yatırıma dönüştürme fırsatına sahip oldular.

Böylelikle yatırımcılar milli ekonomimize somut bir katkı sağlarken kendileri de evde ‘yatmakta’ olan bu değerli madenleri üzerinden kar ederek kazançlı duruma geçmiş olacaklar. Son sözüm şudur ki; Stratejik Adım atmayı sevenler Altın’dan vazgeçmesin!

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler