Altın Piyasasına Dikkat! Analiz
Evren Koçoğlu Altın ve Para Piyasaları Uzmanı - Koçoğlu Mücevherat

Ekonomist Evren Koçoğlu:

Altın Piyasasına Dikkat!

Günümüzde altın yalnızca bir tasarruf aracı değil, bir kültür olarak da yaşamımızda yer almaktadır. Türk toplumunda düğünlerde, sünnet törenlerinde, doğumlarda hediye olarak takılması gelenekleşmiştir.

Aynı zamanda birçok Türk kadını ‘altın günü’ adı altında aralarında altın toplamaktadır, tabir-i caizse çevirmektedir.

Altın kullanımı, kuyumculuk dışında, altın kaplama ve süslemede, elektrik- elektronikte, uzay sanayinde, dişçilikte, tıpta, katalizör yapımında, para ve madalya yapımında, dekoratif amaçlı kullanımda, külçe stoklarında, tekstil sektöründeki altın tel ve iplik yapımında ve kimya sanayindeki paslanmaya dayanıklı tel yapımı gibi pek çok değişik alanlarda kullanılmaktadır.

Tüm perspektifle değerlendirme çabası bize açıkça sunar ki Türkiye’de her yıl 400 ton altın piyasadadır. Açıdan ters olsa da altının halkın tasarruf alışkanlıkları dışında da özel bir yeri vardır.

Gerçek şu ki altın, her dönem Türk insanı için önemli bir yatırım aracı olarak görülmüştür. Türkiye’de bugün tahmin edilen altın stoğu beş bin ton civarındadır ve dünya stoklarının %5’ine denk geldiği düşünülmektedir.

Bizim için her alanda kıymetli olan altını alırken dikkat gerekmez mi sizce? Peki altın alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Öncelikle altın alınacak yerin güvenilirliği mühimdir. Alınan ürün için sertifika istenmesi veya alınan yere ait kartvizitin arkasına ürün ile ilgili detayların (ayar, gr, işçilik ücreti gibi) yazılmasının istenmesi gerekmektedir.

Ürünün yeniliği, tarihi ve kalafat kontrolünün yapılması unutulmamalıdır. Mutlaka altının ayar damgalı ve patentli olması gereklidir. Eğer almak istediğimiz altın yatırım altını değilse TSE damga kontrolü yapılmalıdır.

Cumhuriyet altınları için muhakkak darphane çıkışlı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca işçilikli altınlar için bilinmesi gereken önemli husus, işçilik ücretleri konusunda ki beğeni durumu ülkelere ve kültürlere göre değişiklik göstereceğinden bu durumun fiyatların da farklı olmasına neden olduğunun unutulmamasıdır.

Fiziki olarak altın almayı hedefleyenler öncelikle amacını belirlemelidir. Altın yatırım için mi? Hediyelik mi?

Hem takı hem yatırım için mi? Yoksa küçük yatırımlar için mi alınacak? Öncelikle bu sorulara yanıt aramak gerekecektir.          

Eğer amaç hem yatırımlık olsun hem de takmak içinse o zaman alınması gereken tek şey 22 ayar bileziktir. Ama amaç yatırım değil yine tabir-i caizse takıp takıştırmaksa uygun işçilikle göze ve cebe hitap eden takılar tercih edilmelidir.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler