Aile ‘Yeni Medya’dan Nasıl Etkilendi? Analiz
Ümit SANLAV SOSYAL MEDYA ARAŞTIRMACISI

Ümit Sanlav Yazdı:

Aile ‘Yeni Medya’dan Nasıl Etkilendi?

Davetlisi olduğumuz İstanbul Aydın Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi ortaklığı, Millî Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü paydaşlığıyla düzenlenen Yeni Medya Çalıştayında; iletişim, tıp, adli bilimler, psikiyatri, çocuk gelişimi, psikoloji ve sosyoloji gibi farklı alandan 86 uzmanla birlikte, yeni medya ve aile ilişkisi üzerinde çalışmalarda bulunduk. Öncelikle böylesine değerli bir çalışmada bulunan tüm paydaşlarımıza, hocalarımıza ve organizasyon ekibine emeklerinden dolayı teşekkür ederim.

          Çalıştay sonunda açıklanan sonuç bildirgesindeki, yeni medyanın çocuklarda dikkat eksikliği ve davranış bozukluğuna yol açtığı, çocukların yetişkinler tarafından cinsel tacize açık duruma geldikleri öne çıkan konular arasında yer aldı.

         Ayrıca yeni medyanın eşler arası duygusal bağların zayıflığından yararlandığı, ailelerin siber güvenlik konusunda bilgili olmadığı, siber zorbalıkla ilgili yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğu ve medya okuryazarlığı eğitiminin yaygınlaştırılması gerektiği de dikkat çekici diğer sonuçlar oldu.

Medeniyet krizi ailede başladı

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan çalıştayın açılış konuşmasında dünyada gelişmiş ülkelerin ve özellikle Batı’nın bir medeniyet krizi yaşadığını, bunun ailede başladığını ve eğitimi etkileyeceğini söyledi. Eğitimin bir ekosistem olduğunu belirten Tarhan, yeni eğitim vizyonunun o sistemi sadece öğretmen ve öğrenciden ibaret saymadığını ve ailenin de sisteme dahil edildiğini kaydetti.

Sosyalliği katleden bir sosyal medya

Tarhan, BBC ile Manchester Üniversitesi tarafından dünya genelinde 55 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmanın gençlerle ilgili çok çarpıcı sonuçlar ortaya koyduğuna dikkat çekti. Tarhan, “16-24 yaş arasındaki genç grubunda farklı bir durum, yalnızlık ortaya çıkıyor. Bu yalnızlık dijital bağımlılıkla beraber oluyor. Bu yeni medya demek. Dijital bağımlılığı olan gençler, o kadar çok odaklanmışlar ki kalabalıklar içerisinde yalnızlar. Bu gençlerde sosyal ve psikolojik izolasyon var.

Ayrı bir dünyada, sanal bir evrende yaşıyorlar. Adı sosyal medya ama sosyalliği katleden bir sosyal medya. Neden katlediyor? Onlarca arkadaşı var ama biri onu “like” yapmadığı yani beğenmediği zaman ya da kızdığı zaman pat diye kapatıyor. Oysa gerçek hayatta fiziksel sosyallikte öyle değil. Karşındaki kişiyi ikna etmek zorundasın, sosyal temas zorunluluğu var. Sosyal medya bencil ve sahte bir sosyallik ortaya çıkarıyor” dedi.

Dijital bağımlılığın üç özelliği

Dijital bağımlılıkta üç özelliğin tespit edildiğini belirten Tarhan, “Birincisi bu kişilerin öz bakımları zayıf oluyor. Kişisel temizliklerine özen göstermiyorlar. Sıcak yemek yemiyorlar. İkinci özellikleri dini, milli ve ideolojik aidiyetlere gerek olmadığını düşünüyorlar. Üçüncü özellikleri ise evlilik kurumunu gereksiz görüyorlar” dedi.

“Aile güçlenirse sosyal medyadaki sorunlar da düzelir”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çalıştayda verimli sonuçlar elde edilmesini temenni ederek “Ailenin güçlenmesi demek sosyal medyadaki pek çok sorunun düzelmesi demek. Bunun için de üniversitelerle birlikte eğitim sisteminin dahil olması ve öğretmenlerimizin inanması gerekiyor. Anne ve babayı da eğiten öğretmenlerdir. Öğretmenler aslında enne-babaya mesaj veriyor” dedi.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler