Afrika Açlıktan Tükeniyor! Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

GÜNÜMÜZ DÜNYASININ EN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİ:

Afrika Açlıktan Tükeniyor!

GÜNÜMÜZ DÜNYASININ EN BÜYÜK PROBLEMLERİNDEN BİRİ AÇLIK VE SEFALET. EN ÇOK DİKKAT ÇEKEN BÖLGE İSE HERKESİN İLK AKLINA GELEN O KITA, AFRİKA. DÜNYANIN BİR KISMI AŞIRI KİLOLARINDAN ŞİKÂYETÇİYKEN AFRİKA KITASINDA SON DURUM NE?

 

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanan son verilere göre dünya genelinde açlıkla mücadele etmek zorunda olan toplam nüfus 805 milyona ulaştı. Rakamlar kişi sayısı olarak Asya kıtasını 500 milyon ile en çok açlık ve sefalet bulunan bölge olarak gösterse de bu kalabalık nüfustan kaynaklanıyor. Oranlara bakıldığında ise Afrika kıtası yüzde 27 ile beslenme probleminin ve sefaletin en sık görüldüğü bölge.

Afrika Beslenemiyor

İstatistiksel verilere göre Afrika’da 1990 yılından itibaren açlık oranlarında yüzde elli kadar düşüş yaşandı ancak yetersiz beslenen insan sayısı 182 milyondan 233 milyona çıktı. Bu veriler açlığa ve beraberinde getirdiği hastalıklara rağmen nüfusun arttığını gösteriyor. Ancak normal şartlarda avantaj olan nüfusun artması burada durumu daha da zorlaştırıyor.

En Çok Kadın ve Çocuklar Etkileniyor!

Birçok Afrika kültüründe kadınlar, erkeklere göre daha değersiz görüldüğü için açlık ve sefalet en çok kadınları ve kız çocuklarını etkiliyor. Bunun toplumsal yaşamda ciddi sonuçları olmakta. Hamile kadınların çocuklarını yeterli kiloya ulaşamadan doğurması bu durumun sonuçlarından sadece bir tanesi.

Tüm Dünya Doyabilir!

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün son açıkladığı verilere göre dünyada her yıl tüm insanların yiyecek ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar gıda üretiliyor. Ancak büyük bir dengesizlik var. Örneğin en çok gıda fazlası ABD stoklarında bulunuyor. ABD aynı zamanda en çok obezite hastası bulunan ülkeler listesinin de başını çekiyor.

Açlık Terörden de Ölümcül!

Afrika kıtasında yaşanan terör olayları ve karışıklıklar dahi açlık ve onun beraberinde getirdiği hastalıklar kadar yaşama mâl olmadı. Her 6 saniyede bir çocuğun yaşamını yitirdiği Afrika kıtasında bazı terör örgütlerinin gelen yardımların halka ulaşmasını engellemeye çalıştığı da görülüyor.

Kadınları Eğitmek Açlığı Bitirebilir

Gıda ve Tarım Örgütü ile Birleşmiş Milletler uzmanlarına göre, özellikle kadın nüfusun eğitilmesi ve aile ekonomisi konusunda donatılması hem açlık problemini sonlandırabilir hem de yetişen nüfusun eğitim düzeyine artış sağlayabilir. Açlık Projesi (Hunger Project) kapsamında Afrika halklarına maddi ve manevi destekte bulunmak için çalışan uzmanların birinci önceliği ise yaşamsal faaliyetleri için gereken kaynağa erişemeyen insanlara yardım etmek.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler