“Adam 2020’nin Adayı” Analiz
Barbara SCHUMANN Sweden University

Trump’ta Yanlış Beklenti Var

“Adam 2020’nin Adayı”

ABD, tarihindeki en ciddi siyasi kutuplaşma dönemlerinden birini yaşıyor. Bu bakımdan bugünkü azil oylamasının, Trump’ın Anayasayı ihlal edip etmediğinin tespiti için değil, 2020 Başkanlık Seçimlerini Trump’ın kazanmaması için atılan siyasi bir adım olduğunun altını çizmek gerek.

Bugünkü hikâye geriye doğru sarılırsa aslında her şey, dışarıdan gelerek seçimleri kazanan Trump’ın Beyaz Saray’daki koltuğa oturmasıyla başladı. Başkanlığının ilk iki yılında Demokratların öncülüğündeki Rusya soruşturması ile uğraşan Trump, bu sürecin sonucunda aklandı.

2016-2018 arasında Kongre’nin her iki kanadında da çoğunlukta olan Cumhuriyetçiler, Trump’a yönelik herhangi bir adımın Kongre’ye taşınmasını engelleme ayrıcalığını kullandılar.

6 Kasım 2018’de yapılan Kongre ara seçimlerinde Demokratlar, Kongre‘nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’ndeki çoğunluğu ele geçirince, esasen o günden itibaren Trump’a yönelik savaş baltaları bir kez daha ortaya çıktı.

Ancak Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, uzun bir süre “seçmen nezdinde bizi sıkıntıya sokabilir” ve “ters tepip Trump’a yarayabilir” gibi endişelerle Trump’a yönelik azil ve benzeri soruşturma girişimlerine onay vermedi.

Daha sonra Ukrayna meselesi ortaya çıkınca, hem parti tabanından hem de medyadan gelen çağrılara kayıtsız kalamayan Pelosi ve Demokrat Parti liderliği, azil soruşturmasını başlatma kararı aldı.

Aslında alınan bu kararda Demokratların başkan aday adayları arasındaki yarışın gidişatı ve muhtemel aday Joe Biden’ın Trump’ı başkanlık seçimlerinde yenemeyeceğine yönelik algı da elbette etkili oldu.

Seçimlere bir yıl kala bir kumar oynamaya karar veren Demokrat elitler, ellerindeki Ukrayna kozunu kullanarak seçimler öncesinde Trump’ı olabildiğince köşeye sıkıştırmaya ve yaralamaya karar verdiler.

Temsilciler Meclisi’nde bugün yapılması öngörülen oylamaya geçmeden önce, İngilizce “impeachment” kavramı ile onun Türkçe karşılığı olarak kullanılan “azil” arasında yaşanan anlam boşluğuna değinmek gerekiyor.

Türkçede “azil”, bir görevlinin belli koşullarda görevinden alınması anlamında kullanılır. Halbuki İngilizce “impeachment” kelimesi (ABD’de) “bir yetkilinin görevden alınması istemiyle belli ithamlarla resmen suçlanması” anlamına gelmektedir.

Eğer bugünden itibaren Senato’da yapılacak oylamaya kadarki süre içinde çok mucizevi bir şey olmazsa, Trump bugünkü seçmen desteğini koruyarak bu azil sürecinden aklanarak çıkacaktır.

Yani ekonominin iyi gittiği ve siyasi kutuplaşmanın aynen devam ettiği bir ortamda Trump’ın ikinci dönem şansının, en az Hillary Clinton karşısındaki kadar olduğu söylenebilir.

Eğer Trump, Rusya soruşturmasının ardından Ukrayna eksenli azil sürecinden de aklanarak çıkarsa o zaman kendi seçmen kitlesini 2020 seçimlerine kadar Demokratlardan daha sağlam konsolide edecek ve seçimlerin en büyük favorisi olarak sandığa gidecektir. En azından ben böyle düşünüyorum.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler