ABD Bölüyor, Böldükçe Bölünüyor Bizce Bilin
JEOSAM Jeopolitik Stratejik Araştırmalar Merkezi

BÖL, PARÇALA VE YUT

ABD Bölüyor, Böldükçe Bölünüyor

“’BÖL, PARÇALA VE YUT’ POLİTİKASININ EN İYİ UYGULAYICISI OLARAK GÖSTERİLEN ABD, BU STRAJESİNE YENİ KURBANLAR KATIYOR. KENDİ ÜLKESİNDE GÜNEY AMERİKALILARIN HİSPANİK OLARAK ADLANDIRILMASI SONRASINDA AYNI ÖTEKİLEŞTİRME FAALİYETİ ‘MENA’ ADI ALTINDA MÜSLÜMANLARA DA UYGULANMAYA BAŞLADI. NATİONAL REVİEW DERGİSİ’NDEN MIKE GONZALEZ BU POLİTİKANIN, NİHAYETİNDE ABD’Yİ DE BÖLECEĞİNİ ÖNE SÜRÜYOR.

Farklılıklara Yer Yok!

‘Özgürlükler Ülkesi’ şeklinde anılmasına rağmen ABD, yıllarca siyahilerin gördüğü zulümlerle gündeme geldi. Yaklaşık elli yıldır da Güney Amerikalılara karşı yapılan ayrımcılık hareketleri sonucunda Hispanikler (ABD’de Güney Amerikalılara verilen genel isim), ABD’de kendi miras günlerini kutlamaya, kendi özel günlerini oluşturmaya başladılar. Bu şekilde toplum genelinden bağları koparılan Hispanikler, bugün de ağır ithamların hedefinde.

MENA Diye Bir Şey Geliyor

National Review Dergisi Yazarı Mike Gonzalez, henüz görevini devretmemiş olan Barack Obama’nın etnik kimlikler üzerinden son bir oyun daha oynadığını iddia ediyor. “Hispaniklerden sonra gelecekte MENA Miras Günü kutlamak hiç de uzak değil” diyen Gonzalez, ‘MENA’yı da tarif ediyor: “MENA, Berberiler, Araplar, İsrailliler, İranlılar ve pek çok dini ve etnik gruptan oluşuyor”… Yazar Gonzalez, Obama’nın Toplumsal Kimlik Politikası’nın, Amerikan toplumundaki yıkılmanın ilk gıcırtıları olduğunu öne sürüyor. Ayrıca ‘MENA’  anlam itibariyle ‘Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ anlamına geliyor.

Bütün Suç Onlara Yıkılıyor

Toplumsal bölünmenin bir adımı da medyaya ait. Amerikan medyasında Hispanikler, uyuşturucu satıcılığı ve kaçakçılığı, fuhuş ve diğer sosyal suçların tüm sorumlusu olarak gösterilmekle beraber ülkede işsizlikle mücadele edenlerin de önemli bir kısmını oluşturuyorlar. Müslümanlar ve İslam denildiğinde ise akıllara ilk olarak terör ve benzeri faaliyetler geliyor.

Liberal Kesim Bölmeye Karşı

ABD’deki toplumsal bölücülük gayretlerinin yanlış olduğunu ileri süren liberal aktivist Matthew Yglesias, ırkların plastiğe benzediğini ve değişebileceğini vurguluyor. Yglesias, farklı grupları tek çatı altında toplamanın Amerika’yı kutuplara ayıracağını ifade ediyor.

Seçimlerde Etnik Kimlik

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimlerinden başarıyla çıkan Donald Trump, seçim kampanyası sürecinde Müslümanların ve Latin Amerikalıların, Birleşik Devletler’e girmesine izin vermeyeceğini vaat etmişti. Trump’ın bu vaadiyle birlikte en çok oy aldığı bölgelerin, Meksika sınırındaki bölgeler olması dikkat çekiyor. Seçilmiş Başkan Donald Trump, Meksika sınırına duvar ördüreceğini de ifade etmişti.

ABD Halkı İç Savaştan Korkuyor

ABD’de yapılan son anketler, halka göre en yoğun toplumsal sorunların başında farklı milletlere karşı hissedilen ‘güvensizlik’ olduğunu ortaya koyuyor. “ABD’de iç savaş olması ihtimali var mı?” sorusuna, Amerikan halkının yüzde 43’ü “Evet, iç savaş ihtimali var” şekilnde cevap veriyor.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler