“2020 Yılı Türk Yılı Olsun” Analiz
Prof. Dr. İlyas TOPSAKAL ULUSLARARASI İLİŞKİLER UZMANI

Prof. Dr. İlyas Topsakal Yazdı:

“2020 Yılı Türk Yılı Olsun”

Dünya yeni Bir yıla “Merhaba” derken Türk dünyası ve Türkiye olarak beklentilerimiz bir hayli fazla.

Özellikle 2020 yılının Türk yılı olması, Türklerin aralarına giren fersah fersah manevi uzaklıkları kaldırarak yeniden yakınlaşması en büyük beklentimiz.

Türk dünyası nüfusu ne ekonomik gücü, ne insan potansiyeli, ne de psikolojik etkisi ile diğer milletlerin oluşturduğu yapılara benzemiyor.

İşte bu yüzden Türk Dünyası’nın acilen birleşmesi ve pratik olarak etkisini ülkelerin siyasi düzlemine yansıtması gerekiyor.

Dünya nüfusunun en etkili gücü olduğuna olacağına inandığımız bu süreç tamamlandığında dünya yepyeni bir kuvvetle ‘Aslında’ yeniden tanışmış olacak.

Türklerin batıyla hatta Afrika ile tanışma süreci tabi ki yeni olarak ifade edilemez. Fakat medeniyetin beşiği olduğuna inanılan Anadolu, Türk dünyasının da lokomotifi olacak.

Türkiye hem batı, hem doğu, hem güney hem de kuzey ile ilişkilerinde arkasındaki Türk Dünyası gücünün etkisini sonuna kadar kullanacaktır.

2020 yılı akademik çevrelerde Türk dünyasının yeniden İhya edilmesi ve Türk Dünyası mensuplarının bir araya getirilmesi konusunda yoğun bir beklenti doğurdu.

Biz de bu beklentinin artık somut bir şekilde hayata geçmesini istiyoruz. Bu isteğin somut ve soyut altyapısı çok şükür mümkün.

Bu Yazara Ait Diğer Makaleler